אם בעבר היה צורך בקבלת היתר לבניית פרגולה אשר הצריך בין היתר התמודדות בירוקרטית מסורבלת והוצאה כספית של עשרות אלפי שקלים, הרי שמאז תיקון כניסת החוק באוגוסט 2014, אין עוד צורך בקבלת היתר יקר, אך יש צורך בהוצאת אישור מהנדס לפרגולה – הליך פשוט, קצר ולא יקר.
מטרת תיקון החוק, לזרז הליכים, להימנע מביורוקרטיה ולספק לדיירים אפשרות הרחבה בהתאם לצרכיהם בקלות ובמהירות.


מהי פרגולה?

פרגולה, (או "מצללה" כפי שמוגדר בחוק), היא מבנה פתוח, ללא קירות ועם כירוי חלקי המשמש להצללה, בגודל שאינו עולה על 50 מטרים רבועים (או בשטח אשר אינו גדול משטח השווה לרבע משטח הגינה או הגג) הגדול מבין השניים.


היתר לפרגולה או אישור לפרגולה? מה ההבדל?
כאמור, עד לאוגוסט שנת 2014, היה צורך בהיתר לכל פרגולה שנבנתה אך כיום אין עוד צורך בהיתר. יחד עם זאת, קיימת חובה בקבלת אישור מהנדס. זאת כל עוד, בהתאם לחוקי התכנון והבנייה, בניית הפרגולה או הסוכך, אינם מפריעים בדרך כלשהי למרחב הציבורי ונבנו בהתאם להנחיות המרחביות של הרשות/מועצה מקומית. גם אם הפרגולה בביתכם נבנתה לפני שנים רבות וגם אם טרם נבנתה – עליכם לקבל אישור מהנדס לפרגולה בסוף ההליך. מהנדס בניין/ קונסטרוקטור, יבדוק את הפרגולה, את יציבותה, את עיגונה של הפרגולה לקרקע עליה היא מוצבת ויאשר את בטיחותה.

מה יקרה למי שאינו מוציא אישור מהנדס בנייה לפרגולה?
ראשית, למען בטיחותכם ובטיחות משפחותיכם, כדאי (ואף חובה) להזמין מהנדס על מנת שיבדוק שהיא אכן בטוחה לשימוש ושאינה מסכנת את יושביה. שנית, החוק אמנם פוטר את החובה בהוצאת היתר לפרגולה אך עדיין מחייב קבלת אישור מהנדס לבנייתה. כדאי לדעת: כל אחד יכול לבנות בכוחות עצמו פרגולה אך קיימת חובה להעביר אל הרשויות את אישור המהנדס. כל עוד אין ברשותכם אישור מהנדס, הרי שאתם חשופים לצו הריסה, קנסות גבוהים ומיותרים.

אילו פרגולות מצריכות קבלת אישור מהנדס?
כל סוגי הפרגולות מחוייבות בקבלת אישור: פרגולות עץ, פרגולות אלומיניום, פרגולות המעוגנות לרצפה וגם פרגולות חשמליות המעוגנות לקיר חיצוני. לא בטוחים אם הפרגולה שלכם מצריכה אישור? צרו עמנו קשר ונשמח לייעץ לכם

אישור לפרגולה - מה כולל האישור ומהו התהליך?

סיימתם לבנות פרגולה? תתחדשו! כעת, צרו עמנו קשר ונשמח להגיע בהקדם לאישורה (יש לשלוח את אישור המהנדס לפרגולה בתוך 45 יום ממועד בנייתה). מתן אישור מהנדס מטעמנו, כולל ביקור מהנדס מבנים באתר התקנת הפרגולה, בדיקת החומרים מהם הותקנה הפרגולה (קורות העץ, פרופיל האלומיניום, ברגי עיגון, חיבור משטח ההצללה לגוף הפרגולה ועוד). כמו כן יבדוק המהנדס את עיגון הפרגולה לרצפה/לחומה/ לקיר חיצוני, ובנוסף ימדוד אותה, את המרווחים שבין התומכים בה, ולסיום יצלם אותה.
לאחר מכן, תוך מס' ימים יישלח לכם המהנדס דו"ח ממוחשב המאשר את בניית הפרגולה, עיגונה ואת היציבות שלה.


האם כל מהנדס רשאי להנפיק אישור לפרגולה?
לא! רק מהנדס מבנים רשאי להנפיק אישור לפרגולה – צוות המהנדסים שלנו ב א.ל. הנדסה מונה מהנדסי מבנים ותיקים ומנוסים.

קיבלנו אישור לפרגולה – מה עכשיו?
אישור לפרגולה מעץ
אישור לפרגולה מעץ

את הדו"ח ובו אישור המהנדס לפרגולה, שולחים לרשות המקומית (רצוי תוך 45 ימים מיום הקמתה).
במרבית המקרים ניתן לשלוח את הדו"ח באמצעות הקישור הבא לדיווח על ביצוע עבודה הפטורה מהיתר
האישור ינותב אוטומטית לרשות/ למועצה המקומית באזור מגוריכם ויחסוך מכם ביזבוז זמן מיותר בהמתנה ותורים.


באילו מקרים לא יינתן אישור מהנדס לפרגולה?
ייתכנו מספר ליקויי בטיחות אשר ימנעו את קבלת האישור. לדוגמא, כאשר הפרגולה אינה מעוגנת או אינה יציבה לפי שיקול/חוות דעתו של המהנדס. גם במידה שנעשה שימוש בקורות קטנות מידי לגודל הפרגולה הקיימת, או שהברגים בחיבור לקיר אינם מהסוג המתאים או שהם קצרים מידי, וכן ליקויי בטיחות אחרים – כל אלה עלולים למנוע הוצאת אישור מהנדס לפרגולה.

מה עושים במידה והמהנדס לא אישר את הפרגולה

אל דאגה! אנחנו בחברת א.ל. הנדסה נעזור לכם לתקן את הליקויים – הדו"ח שתקבלו מאתנו יפרט את רשימת הליקויים שיש לתקן. את הדו"ח תוכלו להגיש למתקין הפרגולה שלכם על מנת שיוכל לתקן את הליקויים. עם תום עבודת התיקונים, נבדוק אותה שוב וננפיק את האישור בהתאם.


אישור מהנדס לפרגולה עם חברת א.ל. הנדסה

אנחנו בצוות א.ל. הנדסה, מנוסים מאד בבדיקות ובהוצאת אישורים לפרגולה – צוות המהנדסים שלנו יסייע לכם לקבלת אישור לפרגולה שלכם.

פנו אלינו עכשיו ונשמח לעזור לכם בקבלת האישור. (הייעוץ בחינם וללא כל התחייבות)


לקבלת אישור לפרגולה שלכם, השאירו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

[contact-form-7 id="1881" title="טופס רוחב עם תפריט נפתח"]

דוגמאות לפרגולות מאושרות