הוספה והרחבה של מרפסות שמש

רובנו גרים בדירה בבניין משותף. מרפסת שמש מאפשרת לכל דייר בדירה לצאת אל מחוץ לדירה, לשאוף אוויר, ועדיין להישאר בתחום הדירה. בהיעדר גינה, מרפסת שמש היא הפתרון האולטימטיבי לצאת מעט מהמרחב הדירתי הסגור, לגדל צמחיה, תבליני גינה, ללגום קפה באוויר הצח, להתפנק עם ריהוט גן, לצפות בנוף, לארח וכל זאת ללא מאמץ גדול.

גם אני רוצה מרפסת שמש, האם ניתן לבנות ולהוסיף מרפסות שמש לכל בניין רב קומות?

כן! לכל יחידת דיור קיימת יש אפשרות לבנות, או להרחיב מרפסת שמש קטנה קיימת עד לגודל של 12-14 מ"ר.
גם אם אתם גרים בדירה טיפוסית רגילה, או בפנטהאוז, וללא כל קשר לגובה המבנה ולמספר יחידות הדיור בבניין, הרי שבהתאם לתקנון החוק לתכנון ובניה, באפשרותכם להוסיף מרפסת שמש לדירתכם.


האם קיימת מגבלה בנוגע לגודל מרפסות השמש שניתן להוסיף?

שטח המרפסת המינימלי שבאפשרותכם לבנות (או להרחיב) הוא 12 מ"ר. במידה ולא כל ההשכנים במבנה בנו מרפסת, הרי שתוכלו להשתמש באותן זכויות בנייה שלא נוצלו בהסכמתם ולבנות או להרחיב מרפסת שמש עד לגודל של 14 מ"ר. בניית מרפסות שמש הגדולות מ-14 מ"ר גם אפשרית , אך מהווה שימוש בזכויות בניה אחרות (שטח עיקרי במידה וקיים) שלא נוצל קודם לכן בבניית המבנה, כלומר זכויות בנייה עודפות.


מדוע יש צורך במהנדס/ת ובאדריכל/ית בעת בניית מרפסות שמש?
הרחבת מרפסות קיימות מפלדה , רחוב כרמים 27 נס ציונה - לקראת ביצוע
הרחבת מרפסות קיימות מפלדה , רחוב כרמים 27 נס ציונה - לקראת ביצוע

בניית מרפסות שמש מחויבת לעבור הליך אישור של הרשויות השונות האמונות על כך. המרפסות צריכות להיות בטוחות, נוחות, פונקציונליות ומעוצבות בהתאם למדיניות הרשות המקומית. חלוקת התפקידים בין המהנדס/ת והאדריכל/ית הינה: תפקיד המהנדס/ת לתכנן את שלד המרפסות , כלומר להבטיח כי המרפסות תהיינה יציבות ועמידות בהיבט ההנדסי. על מנת להבטיח שהמרפסות ישרתו את הצרכים שלכם, תהיינה נעימות לבילוי ויפות, יש להיעזר בשירותי אדריכל/ית, בעוד שהמהנדס הינו איש המקצוע אשר ידאג בין היתר גם לקבלת אישור הרשויות השונות לבניית המרפסות.


האם מוכרחים להיוועץ במהנדס/ת ובאדריכל/ית? האם לא מספיק קבלן בניין לבניית מרפסת שמש?

במידה והחלטתם לבנות מרפסות שמש בבניין המגורים שלכם, המהנדס והאדריכל יתאימו את הפתרון המתאים ביותר (זאת להבדיל מקבלן אשר פעמים רבות רשאי להציע אך ורק בניית מרפסות מבטון לדוגמה ולא יציע חלופה אחרת לבניית מרפסות מפלדה לדוגמה, חלופה שעשויה להיות מתאימה יותר למבנה שלכם.
מהנדס בלתי תלוי רשאי להציע סוגי מרפסות שונים כגון מרפסות מפלדה ("מרפסות תלויות") אשר אינה מצריכה הורדת עמודים, הבניה אינה מלכלכת את סביבתה וזמן הביצוע קצר משמעותי מבניית מרפסות מבטון. בכל מקרה, קבלן פונה למהנדס ולאדריכל על מנת לבצע את הליך הרישוי והתכנון ההנדסי בטרם מתחיל בבניית המרפסות בפועל. אנו גורמים בלתי תלויים ואין לנו עניין בבחירת קבלן זה או אחר (במסגרת הליך מכרז הקבלנים). לכן אין אנו מושפעים מגורמים זרים, בשיקולים לתכנון ולבניית מרפסות השמש שלכם.


האם ניתן להוסיף מרפסות שמש גם בבניינים ישנים? האם קיימת מגבלת גיל של בניין להוספת מרפסות?

ניתן להוסיף ולבנות מרפסות שמש לכל בניין, ללא כל קשר לשנת בנייתו. לשם כך מבצע מהנדס הבניין מיפוי של המבנה הקיים (עוד בטרם תחילת התכנון ההנדסי של המרפסות) ובהתאם, מתכננים את בנייתן וזאת בהתחשב במצב הקיים של המבנה.


בבניין שלנו, "ניצלנו" את כל קווי הבניין והמגרש. האם נוכל עדיין להוסיף מרפסות שמש?

פעמים רבות ניתן לקבל הקלות ולבנות מרפסות שמש גם בבניין שלכאורה ניצל את כל תוואי הבנייה שהותר לו. לכן, בטרם תחילת התכנון אנו מבצעים בדיקה ראשונית על מנת לאמת את אפשרות בניית המרפסות ברמת וודאות גבוהה יותר (יש לזכור שהיתר הבנייה ניתן מהרשות המקומית) – רמת הוודאות תיקח בחשבון את המגבלות הקיימות, אך בו בעת לנצל את ההקלות הניתנות מהרשות לתכנון ובניית המרפסות בהתאם לחוק.


מהו התהליך הנכון והמהיר ביותר לאישור ולתכנון הוספת מרפסות שמש לבניין

צוות המהנדסים של א.ל. הנדסה ישמח לייעץ וללוות אתכם בתהליך הנכון, המהיר והבטוח להקמת מרפסות שמש בבניין מגוריכם. צרו איתנו קשר עכשיו


האם קיים היטל השבחה בגין בניית מרפסות שמש?

לא קיים היטל השבחה בבניית מרפסות שמש עד 12 מ"ר


אנחנו חוששים מנפילת מרפסות כפי שקרה כבר בעבר בארץ - האם יש אחריות על בניית תוספת מרפסות שמש? איך תוכלו להבטיח שדבר כזה לא יקרה אצלנו?

בדיוק לשם כך יש להיעזר במהנדס בניין. תכנון נכון וקפדני , ביצוע פיקוח עליון וצמוד תוך כדי הליך הבנייה, יבטיח כי כל מה שתוכנן ומצוין בתוכנית ביצוע עליהם מסתמך הקבלן, יבוצע בפועל ללא ליקויים. בהליך מכרז הקבלנים שאנו מבצעים לאחר קבלת היתר הבנייה, אנו מחייבים את הקבלן בביטחונות לאחר הבנייה , לרבות שנת בדק לאחר מסירת הפרויקט לדיירים.


האם ניתן להוסיף מרפסות שמש לחלק מהדירות בבניין?

תלוי בכמות הכללית של המרפסות במבנה, כאשר בד"כ ייבנו מרפסות באגף אחד (מהקומה התחתונה ביותר עד הגבוהה ביותר) ובמידה ומרפסת בודדת או יותר באותו אגף אינה נבנית, הרי שנתכנן השלמה חיצונית בלבד (מעקה ללא ריצפה), כל זאת בהתאם למדיניות הרשות המקומית, תוך התייחסות למיקום המרפסות בפועל (מרפסות חזיתיות, צדדיות או עורפיות).


החלטנו בבניין להוסיף מרפסות לכל הדיירים - מה התהליך ומה "א.ל. הנדסה" מציעים?
בניית 28 מרפסות שמש ברחוב הר כנען 7 אשדוד - בוצע בהצלחה
בניית 28 מרפסות שמש ברחוב הר כנען 7 אשדוד - בוצע בהצלחה

אנו מציעים לתכנן, לנהל ולפקח על כל הליך בנייה, או הרחבת מרפסות שמש עבורכם וללא עלות נוספת מצדכם וזאת במסגרת ביצוע הליך מכרז קבלנים, מתוך חשיבה שנדרש בעל מקצוע מקצועי ואובייקטיבי שילווה אתכם בשלבי הפרויקט השונים, לרבות ניתוח ההצעות המוצעות לכם על ידי הקבלנים ולפיקוח על הליך הבניה בפועל עד למסירת הדירות. מתוך ניסיון מעשי בעבודה מול קבלנים ובסיום מאות מרפסות שמש חדשות, אנו רואים לנכון כי שיטת העבודה המומלצת מורכבת מהשלבים הבאים:

 1. תכנון אדריכלי והנדסי ראשוני למיקום תוספת המרפסות החדשות שייבנו.
 2. אישור התכניות ברשויות והוצאת היתרי בניה.
 3. הכנת כתבי כמויות ומפרטים טכניים על בסיס היתר הבניה שהתקבל.
 4. ביצוע מכרז קבלנים וקבלת הצעות מחיר מקבלנים על בסיס התוכניות הקיימות.
 5. בחירת ההצעה המתאימה ביותר בשיתוף נציגות המבנה.
 6. פיקוח הנדסי על עבודות הקבלן.
 7. סיום פרויקט ומסירתו ללקוח.

אנו מספקים את כלל השירותים המפורטים ומנהלים עבורכם את כל ההליך מתחילתו ועד סיומו של הפרויקט, הן מול הרשויות השונות והן מול הקבלנים המבצעים. לאחר קבלת היתר הבנייה לביצוע הפרויקט בנכס, לכם נותר לקבל מאתנו חוות דעת מקצועית, בהתאם להצעות השונות שיתקבלו במסגרת מכרז הקבלנים , שאנו ננהל אותו עבורכם ואתם אלו שתבחרו את הקבלן המבצע המתאים ביותר לפרויקט. מרגע זה, אנו נבצע פיקוח הנדסי על עבודות הקבלן, עד לסיום הפרויקט.

יתרונות שיטת העבודה:
 1. קבלת הצעות המחיר מהקבלן המבצע יהיו מדויקות יותר ובמרבית המקרים נמוכות יותר, בשל העובדה שהתכניות לביצוע כבר מאושרות ברשויות ומפורטות לצורך תמחור מדויק.
 2. בשל התחרותיות בין הקבלנים במסגרת הליך המכרז, במרבית המקרים ההצעות המתקבלות נמוכות יותר משיטה של הוצאת היתר דרך הקבלן.
 3. איתור והמלצות על קבלנים להשתתפות במכרז, יבוצע על בסיס ניסיון עבר מוכח (בכל מקרה הבחירה הסופית היא בידי נציגות המבנה).
 4. תכנון ופיקוח מקצועי מתחילת הדרך על ידי חברת א.ל הנדסה עם ניסיון מוכח של מאות מרפסות שמש קיימות בפריסה ארצית.

אם גם אתם מעוניינים להוסיף או להרחיב את המרפסת בדירתכם, צרו עמנו קשר עכשיו או השאירו פרטיכם כאן, ונשמח לעזור לכם לעשות זאת.

[contact-form-7 id="1881" title="טופס רוחב עם תפריט נפתח"]

בנייה והרחבת מרפסות שמש | א.ל. הנדסה