מפקח דיירים – פיקוח בנייה – תמ"א 38

תמ"א 38 ותכניות כמו תמ"א 2/38 , יכולות להוות הזדמנות פז לשדרג את דירתכם, הן מבחינת איכות החיים והן מבחינת שווי הנכס אותו תוכלו למכור ברווח נאה. יחד עם זאת, על מנת שתכנית התמ"א בבניין המגורים שלכם באמת תשפר את איכות חייכם ותשדרג את שוויו, עליכם להיות זהירים – זהו הנכס שלכם ולכן כדאי מאד לנקוט משנה זהירות: דרשו מהיזם/קבלן שלכם פיקוח בנייה הנדסי על עבודתו.

מה תפקידו של מפקח דיירים בתכניות תמ"א?
מפקח דיירים לתמ"א 38
מפקח דיירים לתמ"א 38

עיקרו של ההסכם בין הדיירים לבין היזם כולל בין היתר תוכניות ומפרט טכני אודות הבניה הצפויה (חומרים בהם ישתמש היזם, סוגי צנרת, דלתות, חלונות, ריצוף , מפרט חניה, אמצעי הגנה מפני שריפות, מפרט לובי, נקודות חשמל, וכן הלאה). על מנת שהתכנית תצא לפועל כמו שהיא ועל מנת שלא ייווצרו ליקויים עתידיים שעלולים להופיע במהלך הבניה, מפקח הדיירים יוודא, יעקוב, יבדוק ויבצע התאמות שוטפות בין התכניות והמפרט הטכני , לבין הביצוע בפועל וזאת על מנת לוודא שהתכנית "על הנייר" אכן תהיה תואמת לדירה ולבניין כפי שחתמו הדיירים בהסכם התמ"א.


האם מפקח דיירים חייב להיות מהנדס מבנים?
מפקח דיירים מהנדס מביא עמו ערך מוסף משמעותי ביותר – מהנדס, מתוקף תפקידו, יודע לקרוא היטב את התכניות, בקיא בעולם הבניה, יכול בקלות להצביע על ליקויים תכנוניים, מאתר בקלות תקלות ואי התאמות בין התכניות ההנדסיות לבין ביצוע הבנייה בפועל. מינוי מהנדס מבנים למפקח דיירים בפרויקטים כגון תמ"א, מספק שקט נפשי משמעותי לדיירים. המהנדס הוא איש מקצוע העומד לצד הדיירים ומבצע עבודת פיקוח שוטפת אל מול עבודתו של היזם והקבלן תוך שימת דגש על איכות הבניה כמו גם על התאמתה לתכניות המקוריות והימנעות מהפתעות לא נעימות בעתיד.

באיזה שלב בפרוייקט תמ"א 38 כדאי למנות מפקח דיירים?
רצוי מאד למנות מפקח דיירים עוד בטרם נחתם החוזה בין הקבלן/היזם לבין הדיירים. מפקח דיירים עובר על תכניות הבניין והדירות כמו גם על המפרט הטכני שלהן, מאשר את תקינותם או מצביע על כשלים עתידיים. המפקח מגן על הדיירים מפני מצבים בהם היזם או הקבלן מגישים תכניות לקויות או מפרט חסר ובכך מונע עיכובים מיותרים, הוצאות כספיות עתידיות ואף מונע מפגעים בטיחותיים אשר עלולים לעצור את עבודת הבנייה ולעכב את סיומה. מפקח דיירים חשוב ביותר לשקט הנפשי של הדיירים, לביצועו של הפרויקט בזמן, למניעת תקלות ולשביעות רצונם של הדיירים.


כבר נחתם ההסכם בין הדיירים לבין היזם – האם ניתן עדיין למנות מפקח דיירים?

בהחלט כן! מפקח דיירים, ובמיוחד מהנדס מבנים, יוודא כי התכניות שהוגשו לכם תבוצענה בדיוק כפי שהתחייב היזם בפניכם. המפקח יעקוב באופן שוטף אחר עבודת הבניה, יוודא כי החומרים בהם עושה הקבלן שימוש בטיחותיים ואיכותיים, יוודא כי הביצוע תואם בדיוק את התכנון המקורי, יתריע בפני כשלים ואף ימנע מבעוד מועד מפגעים אשר עלולים להוות סכנה בטיחותית בהמשך.

גם אם הפרוייקט שלכם רק בשלבי תכנון וגם אם הביצוע כבר החל, לעולם לא מאוחר מדי להיעזר במפקח דיירים - המפקח יוודא כי התכנית תואמת לביצוע, יפקח על ביצוע איכותי של העבודות, וימנע כשלים ובעיות עתידיות ומיותרות. הבטיחו את הפרוייקט שלכם באמצעות פיקוח וליווי מקצועי של מהנדס מנוסה ומקצועי.

*קראו על ארבעת שלבי ליווי דיירים בפרוייקט תמ"א

השאירו פרטיכם כאן ונשמח לעמוד לרשותכם
[contact-form-7 id="1884" title="טופס יצירת קשר צדדי עם אפשרויות בחירה"]

מי משלם עבור העסקת מפקח דיירים בפרוייקט תמ"א?
היזם בפרויקט תמ"א משלם עבור העסקתו של מפקח הדיירים. הדיירים הם אלה שבוחרים את היזם, והוא זה שנושא בעלות העסקתו (יש להבדיל בין מפקח מטעם היזם שהוא אינו זה שמייצג את הדיירים ואל תסתפקו במפקח מטעמו אלא דרשו מפקח דיירים מטעמכם).


האם המפקח מדווח לדיירים על ליקויים? מה קורה כשמתגלה ליקוי בבניה?
מפקח דיירים מדווח ומעדכן את הדיירים באופן שוטף. המפקח מוציא דו"ח תקופתי בו הוא מתעד את ליקויי הבניה – מפקח שהוא גם מהנדס מקצועי, לא יסתפק בדיווח הליקויים אלא יתעד את ליקויי הבניה בצילומים, להם יוסיף גם המלצות והנחיות לביצוע.

אילו סוגים של ליקויים המפקח מדווח?

construction mason worker bricklayerסוגי ליקויים יכולים להיות מגוונים: 

* בנייה שלא על פי התקן
* מידות קירות שאינם תקניים ו/או אינם תואמים את תכניות הבניה שהוצגו בפני הדיירים
* גובה תקרה שעלול להוות בעיה משמעותית לדיירי הבניין
* חוסר התאמה בין תכניות הבניה לבין הביצוע בפועל
* שיפועים לא תקניים של מרפסת שמש
* ריצוף/חיפוי שאינו תואם את המובטח במפרט הטכני
ועוד...

כל הליקויים מועלים בדו"ח מסודר הן לדיירים והן להתייחסותו של היזם/קבלן.

איך לבחור מפקח דיירים? איך תדעו מי מתאים לפרוייקט שלכם?
פרויקט בניה באשר הוא, טומן בחובו פרטים רבים: מפרט טכני, תכנון הנדסי, קונסטרוקציות, גדלים וגבהים, חומרים ועוד. לקראת פרוייקט התמ"א בבניין המגורים שלכם, מומלץ מאד למנות מפקח דיירים בעל ניסיון עשיר בתחום, מקצועי ובעל השכלה מתאימה המאפשרת למפקח ללמוד את הנתונים ולהבחין בפרטים (רצוי מהנדס בניין). מתוקף תפקידו, המפקח אמור לעמוד לצד הדיירים ולדעת להציב את האינטרסים שלהם אל מול האינטרסים של היזם והקבלן – לכן, שימו לב שמפקח הדיירים שתבחרו ידע לעמוד איתן מול היזם ובו בעת ידע לתקשר אתכם בנועם (וודאו כי יש לכם "כימיה" עם מפקח הדיירים שבחרתם).

האם המפקח מבצע גם פיקוח אדריכלי על הפרוייקט?
בכל רשות מקומית קיימת מדיניות הנוגעת לעיצוב הבניין, מיקומי החניה, גודל הבניין, מספר הקומות המותר ועוד. מפקח דיירים מנוסה, ידע מראש באם תכנית המבנה תואמת את מדיניות הרשות המקומית ועשוי לחסוך זמן וכסף הן ליזם והן לדיירים בהתאמת התכניות למדיניות זו.

רשימת הפרוייקטים שלנו
הקליקו על הריבוע בחלק העליון/שמאלי של המפה לצפיה נוחה יותר

אם גם אתם לקראת תמ"א 38, השאירו פרטיכם כאן ונשמח לסייע לכם בפיקוח ובליווי הפרוייקט

[contact-form-7 id="1881" title="טופס רוחב עם תפריט נפתח"]

ליווי דיירים לתמ"א 38